bosquejar

Kullanım örnekleri

bosquejar
sketch
icon arrow

sketch

Phonetic: "/skɛtʃ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A rapidly executed freehand drawing that is not intended as a finished work, often consisting of a multitude of overlapping lines.


Definition: A rough design, plan, or draft, as a rough draft of a book.


Definition: A brief description of a person or account of an incident; a general presentation or outline.


Definition: A brief, light, or unfinished dramatic, musical, or literary work or idea; especially a short, often humorous or satirical scene or play, frequently as part of a revue or variety show, a skit


Definition: An amusing person.


Definition: A lookout; vigilant watch for something.

Example: to keep sketch


Definition: A humorous newspaper article summarizing political events, making heavy use of metaphor, paraphrase and caricature.


Definition: A formal specification of a mathematical structure or a data type described in terms of a graph and diagrams (and cones (and cocones)) on it. It can be implemented by means of “models”, which are functors which are graph homomorphisms from the formal specification to categories such that the diagrams become commutative, the cones become limiting (i.e., products), the cocones become colimiting (i.e., sums).

icon arrow

sketch

Phonetic: "/skɛtʃ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To make a brief, basic drawing.

Example: I usually sketch with a pen rather than a pencil.


Definition: To describe briefly and with very few details.

Example: He sketched the accident, sticking to the facts as they had happened.

icon arrow

sketch

Phonetic: "/skɛtʃ/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Sketchy, shady, questionable.

Ücretsiz İngilizce-Türkçe Çevirmen

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!