juicio testamentario

Kullanım örnekleri

juicio testamentario
testamentary proceeding
icon arrow

testamentary

Part Of Speech: adjective


Definition: Of or pertaining to a will or testament

Example: Although such letter shall not be interpreted as a testamentary writing, I request that my beneficiaries and executor carry out the requests made in the letter.

icon arrow

proceeding

Phonetic: "/pɹəˈsiːdɪŋ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To move, pass, or go forward or onward; to advance; to carry on

Example: To proceed on a journey.


Definition: To pass from one point, topic, or stage, to another.

Example: To proceed with a story or argument.


Definition: To come from; to have as its source or origin.

Example: Light proceeds from the sun.


Definition: To go on in an orderly or regulated manner; to begin and carry on a series of acts or measures; to act methodically


Definition: To be transacted; to take place; to occur.


Definition: (of a rule) To be applicable or effective; to be valid.


Definition: To begin and carry on a legal process.


Definition: To take an academic degree.

icon arrow

proceeding

Phonetic: "/pɹəˈsiːdɪŋ/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of one who proceeds, or who prosecutes a design or transaction


Definition: An event or happening; something that happens


Definition: (always in plural) A published collection of papers presented at an academic conference, or representing the acts of a learned society.


Definition: Progress or movement from one thing to another.


Definition: A measure or step taken in a course of business; a transaction

Example: a cautious or a violent proceeding


Definition: Any legal action, especially one that is not a lawsuit.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.