rulota

Kullanım örnekleri

rulota
trailer
icon arrow

trailer

Phonetic: "/ˈtɹeɪlə(ɹ)/"

Part Of Speech: noun


Definition: Someone who or something that trails.


Definition: Part of an object which extends some distance beyond the main body of the object.

Example: the trailer of a plant


Definition: An unpowered wheeled vehicle, not a caravan or camper, that is towed behind another, and used to carry equipment, etc, that cannot be carried in the leading vehicle.

Example: At the end of the day, we put the snowmobiles back on the trailer.


Definition: A furnished vehicle towed behind another, and used as a dwelling when stationary; a caravan; a camper.

Example: We drove our trailer to Yellowstone Park.


Definition: A prefabricated home that could be towed to a new destination but is typically permanently left in an area designated for such homes.

Example: The young couple′s first home was in a trailer.


Definition: A preview of a film, video game or TV show.

Example: The trailer for that movie makes it seem like it would be fun.


Definition: A short blank segment of film at the end of a reel, for convenient insertion of the film in a projector.


Definition: The final record of a list of data items, often identified by a key field with an otherwise invalid value that sorts last alphabetically (e.g., “ZZZZZ”) or numerically (“99999”); especially common in the context of punched cards, where the final card is called a trailer card.

Example: The linked list terminates with a trailer record.


Definition: The last part of a packet, often containing a check sequence.

Example: The encapsulation layer adds an eight-byte header and a two-byte trailer to each packet.

icon arrow

trailer

Phonetic: "/ˈtɹeɪlə(ɹ)/"

Part Of Speech: verb


Definition: To load on a trailer or to transport by trailer.

Example: The engine wouldn't run any more so we had to trailer my old car to the wrecking yard.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!