depresión reactiva

Kullanım örnekleri

depresión reactiva
reactive depression
icon arrow

reactive

Part Of Speech: adjective


Definition: That reacts or responds to a stimulus


Definition: That readily takes part in reactions

Example: francium is the most reactive of the alkali metals.


Definition: Characterized by induction or capacitance rather than resistance.


Definition: Reacting to the past rather than anticipating the future, not predictive.

icon arrow

depression

Phonetic: "/dɪˈpɹɛʃən/"

Part Of Speech: noun


Definition: In psychotherapy and psychiatry, a state of mind producing serious, long-term lowering of enjoyment of life or inability to visualize a happy future.

Example: I used to suffer from depression, but now I'm mostly content with my life.


Definition: An area that is lower in topography than its surroundings.


Definition: In psychotherapy and psychiatry, a period of unhappiness or low morale which lasts longer than several weeks and may include ideation of self-inflicted injury or suicide.


Definition: An area of lowered air pressure that generally brings moist weather, sometimes promoting hurricanes and tornadoes.


Definition: A period of major economic contraction.


Definition: Four consecutive quarters of negative, real GDP growth. See NBER.

Example: The Great Depression was the worst financial event in US history.


Definition: The act of lowering or pressing something down.

Example: Depression of the lever starts the machine.


Definition: A lowering, in particular a reduction in a particular biological variable or the function of an organ, in contrast to elevation.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!